Loader
İnstagramdan Gönderiler

Ardıç

Bileşimi: Uçucu yağ (%1-2) [alfa-pinen, beta-pinen, mirsen, vd. terpenler; karyofilen, kadinen vd. seskiterpen hidrokarbonlar, 4-terpineol vd. terpen alkolleri]. Flavonoit glikozitleri, kateşik tanenler, oligomerik proantosiyanidinler, reçine

 

Etkisi: Hazımsızlık şikayetlerinde ve iştah kaybında yararlıdır. İdrar miktarını artırır (uçucu yağı). Kan şekerini ve tansiyonu düşürür.

 

Kullanılış şekli: Günde 2-3 defa 0.5-1 gram kuru meyve ile hazırlanan çayı içilir. Günlük 10 gramı geçmemelidir.
Böbrek ve idrar yolu şikayetleri için bu sistem üzerinde etkili diğer bitkiler ile karıştırılarak hazırlanan çaylar tercih edilmektedir.

 

Uyarı: Önerilen miktarlarda kullanıldığında herhangi bir risk bildirilmemiştir. Ancak çok yüksek miktarlarda ve çok uzun süreli kullanılması durumunda böbreklerde tahrişe yol açabilir.

 

Öneriler: Gaz şikayetlerinde ve sindirimi kolaylaştırmak üzere çay halinde kullanılması yararlıdır. Kan şekerini düşürücü etkisi nedeniyle diyabet ilacı kullanan hastalarda kan şekerinin aşırı düşmesini önlemek amacıyla şeker düzeyleri kontrol edilmelidir. Hamilelikte ardıç meyvesi taşıyan ürünlerin düşüğe yol açma riski nedeniyle kullanılmaması gerekir.