Loader
İnstagramdan Gönderiler

Aynısafa

Bileşimi: Triterpen saponinleri (%2-10) [oleanolik asit glikozitleri], flavonoitler (%0.3-0.8) [izoramnetin, kersetin glikozitleri], hidroksi kumarinler [eskuletin, vd.], karotenoitler [lutein, zeaksantin], suda çözünebilen polisakaritler (%15) [ramnoarabinogalaktanlar], poliinler, uçucu yağ (%0.2) [alfa-kadinol]

 

Etkisi: Ağız ve boğaz yangılarında; soğuk algınlığında boğaz ağrısı ve öksürük şikayetlerini hafifletici ve terletici olarak önerilmektedir.

 

Kullanılış şekli: 1-2 gram kuru bitki üzerine 150 mL taze kaynatılmış sıcak su ilave edilip, 10 dakika demlendikten sonra içilir.

 

Uyarı: Bildirilmemiştir.

 

Öneriler: Aynısafa çiçeklerinin etkili olan kısmı turuncu renkli dilsi çiçekleridir. Dolayısıyla dilsi çiçekler ayrıldıktan sonra kalan çiçek tablası atılır. Aynısafa çayı hemoroit şikayetlerinin giderilmesinde de yaralı olabilmektedir. Yukarıdaki şekilde hazırlanan çayın içilmesi durumunda yangının azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çayı daha yoğun şekilde hazırlayarak (yüzde 5’lik), demlenen çay ılıdıktan sonra ıslatılan temiz gaz bezinin haricen ilgili bölgeye uygulanması kaşıntıyı giderir, dokulardaki gerilimi azaltır ve ağrıyı hafifletir. Bu çayın yanık ve yaralar üzerine aynı şekilde uygulanması da ağrıyı azaltarak iyileşmeyi hızlandırmaktadır.