Loader
İnstagramdan Gönderiler

Bamya Çiçeği

Bileşimi: Meyve asitleri (%15-30)[(+)-allohidroksi sitrik asit laktonu; sitrik, malik, tartarik asitler], antosiyaninler [delfinidin ve siyanidin glikozitleri], flavonoitler [gossipetin], müsilajlar

 

Etkisi: Bitki ülkemizde yetişmemekte, ithal edilmektedir. Vatanı Afrika (Nijer) olmasına karşılık, yaygın kullanımı nedeniyle uygun iklimi olan ülkelerde kültürü yapılmaktadır. İslam kültüründe Aktarlarda “karkadeh” adı ile bilinir. Bitkinin bamya bitkisi ile aynı aileden olması dışında meyvesi yenilen bamya ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla “bamya çiçeği” olarak adlandırması yanlıştır ve karışıklığa yol açmaktadır. Bu bakımdan “Afrika bamyası” ya da “Kara bamya” olarak adlandırılması daha doğru olacaktır (Baytop, 1999).
Mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıkları: İçerisinde yüksek oranda bulunan ve zayıf emilim gösteren meyve asitlerine bağlı olarak hafif laksatif (hafif müshil) etki, iştah artırıcı.

 

Solunum sistemi rahatsızlıkları: Soğuk algınlığı ve nezlede şikayetleri hafifletir, öksürükte balgam söktürücü, Kalp ve damar sistemi rahatsızlıkları: Dolaşımı düzenler, yüksek tansiyonu düşürür, kalp çarpıntısında yararlıdır.

 

Kullanılış şekli: 1.5-2 gram kuru parçalanmış kaliks üzerine 150 mL taze kaynatılmış sıcak su ilave edilip, 5-10 dakika demlendikten sonra içilir.