Loader
İnstagramdan Gönderiler

Bögürtlen Yaprağı

Bileşimi: Meyve asitleri [sitrik asit, izositrik asit], flavonoitler, tanenler (%8-14) [gallo tanenler, dimerik elajik tanenler], polipeptitler

 

Etkisi: Yüksek tanen içeriği nedeniyle astrenjan (büzücü) etkilidir. Herhangi bir enfeksiyona bağlı olmayan akut ishal vakalarında yararlanılır. Ayrıca ağız ve boğazda hafif yangı şikayetlerinde ve diş eti kanamalarında gargara şeklinde kullanılır.

 

Kullanılış şekli: Günde 2-3 defa 2 gram yaprak tozu ile hazırlanan çay 10-15 dakika demlenerek içilir, ya da gargara yapılır.

 

Uyarı: İshalin 3-4 gün içerisinde geçmemesi durumunda hekime başvurmalıdır.

 

Öneriler: Böğürtlen yapraklarından hazırlanan çayın yüzde 5’lik yoğun derişimde hazırlanarak gargara şeklinde dişeti kanamalarında ve soğuk algınlığında boğazdaki yangıyı hafifletmek amacıyla kullanılması yararlı olmaktadır. Yaprakların yüksek tanen içeriği nedeniyle halk arasında vücutta bir kesik olduğunda böğürtlenin taze yaprağı çiğnendikten sonra kesilen yere konulursa kanı durdurmaktadır. Kurutulmuş yapraklar toz edildikten sonra yara üzerine serpildiğinde yaranın iyileşmesini hızlandırmaktadır.